TAPU HARCI 2020 NE KADAR, KAÇ LİRA?

TAPU HARCI 2020 NE KADAR, KAÇ LİRA? Bilindiği üzere ülkemizde tüm taşınmaz tapu işlemleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü daireleri üzerinden tapu kütüğüne işlenerek gerçekleştirilmekte olup bu işlemlerde konutu satan taraftan yüzde 2 ve evi satın alan kişiden yüzde 2 olmak üzere toplam yüzde 4 oranında tapu harcı tahsil edilmektedir. 

Yani 200 bin liralık bir konut satışı için 4 bin lira alıcı taraf, 4 bin lira ise satıcı taraf olmak üzere 8 bin lira tapu harcı ödemesi yapılması gerekmektedir. Artan konut fiyatları ile cep yakan tapu harcı masrafı nedeni ile çok sayıda kişi düşük tapu harcı ödemek için satışı gerçek bedel üzerinden değil de rayiç bedel üzerinden göstermektedir. 
 

TAPU HARCINI DÜŞÜK GÖSTERMENİN CEZASI AĞIR OLACAK! RAYİÇ BEDEL ÜZERİNDEN SATIŞ GÖSTERMEK VE TAPU HARCI HESAPLAMA 2020 CEZASI NE KADAR? Pek çok kişi bilmeden tapuda rayiç bedel üzerinden işlem yaparken bazı kişiler ise bilerek daha düşük tapu harcı ödemek için bu yöntemi tercih etmektedir.  Tapuda rayiç bedel üzerinden satış yapmak vergi usulsüzlük cezası kapsamına girmekte olup konu hakkında açıklama yapan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı avukat Ali Güvenç Kiraz "Türkiye’de genelde taşınmazların değeri belediye rayicinin biraz üzerinde, gerçek değerinin ise altında gösterilerek satılıyor. Bu hep tehlikeli bir satıştır. İki tehlikesi vardır. Birincisi, Maliye bu şekilde yapılan satışların peşine düşüyor; hem aradaki fark kadar harcı alıyor hem de ceza kesiyor. İkincisi, satıcının üçüncü kişilere veya bankalara borcu var ise ve siz tapuyu çok düşük bedelle satın alırsanız bu satış ‘muvazaalı’ diye iptal olabiliyor. Türkiye’de değerlenme sistemi getirildi ama ertelendi. Yürürlüğe girene kadar ‘Harçtan kurtarıyorum’ diyerek, ‘20 bin yerine 3-5 bin lira ödeyeyim’ diyerek, evinizi riski atmayın" uyarısında bulundu. SATIN ALDIĞINIZ EVİ BANKA ELİNİZDEN ALABİLİR!!! Rayiç bedel üzerinden satış gösteren kişiler için hem vergi cezası hem de satın alınan evin muvazalı satış riksi ile elden gitme riski bulunuyor. Bankaya borcu olan ve ipotekli gösterilen konutlarda banka piyasa fiyatının çok altında rayiç bedel üzerinden gösterilen satışlara muvazaalı olduğu iddiası ile itiraz ederek iptal etme hakkına sahip bulunuyor. 

Kaynak:www.emlak365.com

 

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.