Konutta KDV ve tapu harcı indirimi için son fırsat!

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tapu harcı ve KDV indirimi için 13 gün kaldı.

Konut satışlarının artması, sektörün canlanması için başlatılan konut kampanyaları 31 Mart'ta sona erecek. 3 gün sonra konutta ÖTV, KDV ve tapu harcı indirimleri kalkacak.

Gayrimenkul sektörünün canlanması, vatandaşların kolay şekilde ev alabilmesini sağlamak için hükümet tarafından başlatılan KDV ve tapu harcı indirimi kampanyası son günlerini yaşıyor. 31 Mart'ta sona erecek kampanyalardan yararlanmak isteyen vatandaşların acele etmesi gerekiyor. 

Konutta KDV yüzde 8

Yıl sonunda bitirilmesi planlanan sonra 31 Mart'a kadar uzatılan kampanya ile KDV oranları yüzde 18’den 8’e indirilmişti. İndirim uygulamasından faydalanarak 500 bin lira değerinde bir ev alanlar yüzde 18 KDV'lik KDV oranına denk gelen 90 bin yerine, indirimle 40 bin liraya ödüyor. Bu durumda KDV’den 50 bin lira kar elde edilmiş oluyor.

Tapu harcı yüzde 3’e indirildi

Yine 2018'in yılının sonunda bitilmesi planlanırken 31 Mart'a uzatılan tapu harcı indirimi vatandaşlara büyük avantaj sunuyor. Buna göre, tapu harcı yüzde 4'lük bölüm yüzde 3’e düşürüldü. Uygulanan yüzde 10'luk indirim ile 300 bin liralık bir konutta KDV'den 30 bin TL, tapu harcı tarafın 3 bin TL cepte kalıyor.

Emlak uzmanları ve sektör temsilcileri tapu harçlarında da indirim yapılmasının önemli olduğunu belirtirken, indirimlerin kalıcı hale getirilmesini istiyor. 

 

Kaynak:www.emlakkulisi.com

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.