Konut Stoku Bankalarda

 

"Konut Stoku Bankalarda"

 

Emlak Katılım Bankası olarak faaliyetine başlayan EmlakBank’ın Genel Müdürü Deniz Aksu, konutta atıl kalmış bir stok olmadığını, üreticilerin kredi için konut stoklarını bankalara teminat verdiğini söyledi. Aksu, “Teminatta olmayan konut stoku yok” diye konuştu.

1926 yılında kurulan Emlak ve Eytam Bankası, Türkiye Emlak Katılım Bankası unvanı ile yeniden faaliyete başladı. EmlakBank, 1.1 milyar liralık özkaynak, 750 milyon lira sermaye ile faaliyete geçerken ilk hedefi emlak sektöründe işleyişi değiştirmek. EmlakBank Genel Müdürü Deniz Aksu, en çok tartışılan konut stoku tartışmalarına da açıklık getirdi. Sektörde tüm paydaşlarla görüştüklerini dile getiren Aksu, “Konutta atıl kalmış stok yok. Şu anda inşaatta mevcut stokların hepsi bankalarda teminatta. Teminatta olmayan konut stoku yok” diye konuştu.

Aksu, bankanın faaliyete başlaması dolasıyla gazetecilerle bir araya geldi, soruları yanıtladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan faaliyet iznini 27 Şubat’ta aldıklarını hatırlattı. Hürriyet'ten Şebnem Turhan'ın haberine göre; emlak sektörüne yeni çözümler sunmak için bu yıl 2-3 milyar liralık gayrimenkul yatırım fonu ihracı yapmayı planladıklarını söyleyen Aksu, finansman ihtiyaçları için de aralık ayında 1 milyar liralık sukuk ihracı hedeflediklerini belirtti. Aksu ayrıca yıl sonunda bilanço büyüklüklerinin 5 milyar liraya ulaşacağını dile getirdi.

"Konut ucuzlamalı"
Aksu, “Konut fiyatının ucuzlaması lazım; maliyetleri düşürmek için tüm paydaşlarla işbirliği yapacağız, imalatın daha ucuz olmasını sağlayacağız” diyerek inşaatçıların maliyette belirsizliği fiyatlayarak maliyeti yani konut fiyatını belirlediğini kaydetti. Herkesle işbirliği yapacaklarını söyleyen Aksu, “Yürüyen merdiven ve asansör alanında iş yapan iki Alman firması ile anlaşma imzaladık; bu şirketler Türkiye’de üretim yapacak, biz de finansman ayağına katılacağız. Şu anda varlıkların fiyatı ile ilgili anlaşmazlık var, stoklarla ilgili değil” dedi.

18 kamyon TMSF’ye
Aksu, bankanın kuruluş faaliyetlerine başladıktan sonra tasfiye sürecindeki 7 bin 229 dosyayı incelediklerini ve 18 kamyon dolusu hukuki evrakı kısa bir sürede TMSF’nin desteğiyle bir TMSF iştiraki olan Birleşim Varlık Yönetimi AŞ’ye devrettiklerini ifade ederek, “Söz konusu devir ile bankamıza temiz bir sayfa açtık” diye konuştu. 31 Aralık 2018 itibariyle bu devri yaptıklarını kaydeden Aksu, böylelikle temiz bir bilançoyla işe başladıklarını ifade etti.

Emlakbank’ın yeni yöntemleri
Aksu, kısa vadede uygulamaya geçecekleri yeni yöntemleri şöyle sıraladı:

-Tedarik zinciri finansman modeli; -Uzun vadeli TL piyasası, -Varlıkların yönetimi, -Alım hakkına dayanan kira sertifikası, -Gayrimenkul yatırım fonu, -İpotek sertifikası

-Tapu müdürlükleri ile entegrasyon; -Yabancıya satış için yeni model, -Yapı tasarrufu sandığı sistemi, -Kira kayıt sistemi

 

Kaynak:www.yapi.com.tr

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.