Kira beyannamesi nasıl verilir?

 

Kira beyannamesi nasıl verilir ?

Kira geliri elde edenler için beyan süreci 1-25 Mart 2019 tarihleri olarak belirlenmişti. 

Mükellefler, bugün günü saat 23.59’a kadar gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden (www.gib.gov.tr) ‘Hazır beyan Sistemi’ne girerek hazırlanmış beyanları onaylayarak hızlı ve kolay bir şekilde beyanname verebilecek.

Beyannameler;

• Hazır Beyan Sistemi aracılığıyla internet ortamında,

• Bağlı bulunulan (ikametgâhın bulunduğu yer vergi dairesi) vergi dairesine kâğıt ortamında,

• 3568 sayılı Kanun gereği elektronik beyanname gönderme aracılık yetkisi almış meslek mensupları ile sözleşme imzalanarak e-Beyanname sisteminden, verilebilecek.

KİRA BEYANNAMESİ İÇİN HAZIR BEYAN SİSTEMİ NASIL KULLANILIR?

Kira geliri elde eden mükellefler; kimlik bilgilerini girip özel güvenlik sorularını cevaplayarak, İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) şifreleri ile şifre yok ise anında İnteraktif Vergi Dairesi internet sayfasından “Kayıt Ol” ile online şifre edinerek, İnternet Vergi Dairesi şifrelerini kullanarak (Şifre yoksa herhangi bir vergi dairesinden ücretsiz alınabilir), e-Devlet üzerinden, Sisteme 7 gün 24 saat giriş yapabiliyor.

Kira geliri yönünden gelir vergisi mükellefiyeti bulunmayanlar da hazır Beyan Sisteminden faydalanabilecek. Buna göre, vergi dairesinde mükellefiyet kaydı bulunmadığında, Sistem üzerinden hazırlanan kira beyannamesi elektronik ortamda onaylandığı anda, şahıs adına vergi dairesinde mükellefiyet tesisi ve vergi tahakkuku işlemleri otomatik olarak yapılacak. Onaylanan kira geliri beyanına ilişkin ödemeler anlaşmalı bankalardan veya tüm vergi dairelerinden de yapılabilecek. Ayrıca, Sistemden anlaşmalı olan bankaların banka ve kredi kartlarının yanı sıra internet bankacılığı kullanılarak da vergi borcu ödenebilecek.

KİRA GELİRLERİNİ BEYAN ETMEYENE CEZA

Kira gelirlerini beyan etmeyen vatandaşlara eksik ve yanlış beyan verenlere usulsüzlük ve vergi ziyaı cezası uygulanacak. ‘ben kirayı elden alıyorum’, ‘sözleşme yapmadım’, ‘kimse tespit edemez’ demeyin. konutunu veya iş yerini kiralayanların ne kadar gelir elde ettiği, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca tapu, elektrik, doğal gaz, su abonelikleri ile banka, Ptt, sigorta gibi kurumlardan alınan bilgiler doğrultusunda kolayca tespit edilebiliyor.

İKİ YÖNTEMDEN BİRİ SEÇİLECEK

‘Götürü gider’ ve ‘gerçek gider’ olmak üzere 2 yöntemden biri seçiliyor. Götürü gider hiçbir masrafınız olmasa bile kazançtan direkt olarak yüzde 15 indirim yapmanızı sağlıyor. Bu yöntemi seçenler 2 sene boyunca aynı yöntemi tercih ediyor. Eğer gerçek giderde ise giderleriniz varsa vergi ödemesi bile çıkmayabilir.

KREDİ ÖDEYENLER

Kiraya verdiğiniz konutu banka kredisi kullanarak satın aldıysanız, ‘ödediğiniz faizleri’, kira gelirinizden düşebilirsiniz. Bankaya yapılan ödemelerin toplamını değil, o ödemelerin içinde yer alan ‘faizleri’ gelirden de indirebilirsiniz.

KİRADA OTURANLAR

Evini kiraya veren vatandaş eğer kendisi de kirada oturuyorsa, ‘gerçek gider’ yöntemini seçip, ödediği kirayı elde ettiği kiradan düşürerek ciddi bir indirim sağlayabilir.

İŞ YERİ SAHİPLERİ

İş yeri kira geliri 34 bin TL'nin üzerinde olanlar beyanname vermek zorunda. Ayrıca konut (istisna sonrası rakam) artı işyeri brüt kira geliri 34 bin TL'nin üzeri olanlar da beyanname verecek.

60 YAŞ ÜZERİNE EVDE HİZMET

İnternet kullanamayan veya vergi dairesine gidemeyen 60 yaş üzeri mükellefler, okuma yazma bilmeyenler ile engelli ve hastalar ‘444 0 189’ numaralı Vergi İletişim Merkezi’nden yardım isteyebiliyor.

 

Kaynak:www.emlakkulisi.com

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.