İndirimde süre uzatımı gayrimenkul sektörünü sevindirdi

 

Tapu harçlarının yüzde 4’den 3’e’ ve ‘Konutta KDV’nin yüzde 18’den 8’e’ indirildiği uygulamanın 2019 yılı sonuna kadar uzatılması, gayrimenkul sektöründe olumlu karşılandı.

Gayrimenkul sektöründe, söz konusu vergi oranlarının kalıcı olması yönünde beklentilerin yüksek olduğunu ifade eden GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, şunları söyledi: “Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hızlandırdığı çalışmalarla yeni bir düzenleme hayata geçecek. Yeni düzenlemede, taşınmaz değerleme sistemi kurularak tapu harçları ve emlak vergileri, gerçek değerleri üzerinden alınabilecek. Tüm bu düzenlemelerle gayrimenkul sektöründe daha şeffaf, daha adil ve verimli bir vergi sisteminin hayata geçeceğini, bu düzenlemeden vatandaşlar kadar sektörümüz ve milli ekonomimizin de olumlu etkileneceğine inanıyorum.”

Teşvik ve desteğe ihtiyacımız var

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sektör olarak şu anda her türlü teşvik ve desteğe ihtiyaçları olduğunu belirterek, “Temennimiz, söz konusu indirim ve teşviklerin kalıcı olması ve tüketiciye direkt yansıtılmasıdır.” ifadesini kullandı.

Durbakayım, yaptığı yazılı açıklamada, bazı sektörlerde ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılmasını değerlendirdi.

Sektör olarak şu anda her türlü teşvik ve desteğe ihtiyaçları olduğunu belirten Durbakayım, ÖTV ve KDV indirimlerinin 31 Aralık’a kadar uzatılmasının hem sektör hem de tüketici açısından önem arz ettiğini, bu kararın, şu anda üzerindeki mevduat faizi baskısını ve kredi yükünü kaldırmaya çalışan sektöre doping etkisi yarattığını kaydetti.

 

Kaynak:www.emlakgazetesi.com

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.