Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetimleri Arttı! Ev Alanlar, Evini Satanlar Tapu İşlemlerinde Bunu Yapanlara Yüksek Para Cezası Var

Haziran ayında konut satış rakamları düşen faiz oranları rekor seviyeye ulaşırken konut kredisi çekerek ev sahibi olanlar Maliye Bakanlığı vergi müfettişleri tarafından yapılan denetim radarına girdi. Konut kredisi çekerek ev satın alanlar ve evini satanlar tapuda gerçek değer ve rayiç bedeli uygulaması nedeni ile yüksek tutarlı para cezası ile karşı karşıya gelebilir. Yapılan incelemelerde usulsüzlük cezası kapsamında rayiç bedeli üzerinden tapuda düşük beyan cezası kesilirken muvaazalı satış iddiası ile tapu iptali dahi gündeme gelebiliyor. Düşük tapu harcı ödemek için tercih edilen yöntem çok daha pahalıya patlayabilir.

Şu anda Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu bünyesinde 218 vergi başmüfettişi, 2810 vergi müfettişi, 5224 vergi müfettiş yardımcısı olmak üzere toplam 8252 kişilik bir vergi denetim gücü bulunduğunu hatırlatan Türkmen denetimlerin her geçen gün arttığını belirterek uyarıda bulundu.  KONUT KREDİSİ KULLANARAK EV SATIN ALAN, EVİNİ SATANLARA TAPU HARCI UYARISI GELDİ! TAPU HARCI EKSİK BEYAN CEZASI EL YAKACAK Haziran ayında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan tarihi konut kredisi kampanyası ile vatandaşın ucuz kredi ile beraber konuta olan talebi rekor oranda artmıştı.  Geçen Haziran ayına oranla Türkiye genelinde konut satış rakamları yüzde 200 oranında artış göstererek 190 bin barajını aşarak büyük bir sıçramaya imza atmıştı. Konut satış rakamlarında yaşanan artış Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu radarına takıldı. 
 

KAYNAK:www.emlak365.com

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.