Emlak vergisi ödeme tarihleri ne zaman?

 

 

Emlak vergisi son günü, gayrimenkul sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Binlerce mükellef 'Emlak vergisi ödeme tarihleri ne zaman?' sorusunun cevabını merak ediyor. Emlak vergisi mükelleflerinin vergi ödeme tarihlerine dikkat etmeleri ve bu tarihleri kaçırmamaları gerekiyor. Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre; 1 Ocak tarihinden itibaren gayrimenkul satın alan ev sahiplerinin 31 Aralık 2019 tarihine kadar emlak vergilerini ödemesi gerekiyor.  Emlak vergisi için ödenecek bedel ise gayrimenkulün kayıtlı değerinden, türüne göre belirlenen oranlar üzerinden belirleniyor. İşte emlak vergisi ödeme tarihleri ve son ödeme günü hakkında merak edilenler...

EMLAK VERGİSİ ÖDEME TARİHLERİ 

Milyonlarca gayrimenkul sahibini yakından ilgilendiren emlak vergisinin birinci taksit ödemleri 1 Mart'ta başladı. Emlak vergisi birinci taksit son ödeme günü ise 31 Mayıs olarak belirlendi.

EMLAK VERGİSİ NASIL ÖDENİR?

Emlak vergisi ödemeleri ilçe belediyelerinde gerçekleştirilebiliyor. Gayrimenkullerin bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde yapılabiliyor. Emlak vergileri ayrıca internet üzerinden ödenebiliyor.

EMLAK VERGİSİ NE KADAR ÖDENECEK?

Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak hesaplanıyor. Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 oranından hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 oranı üzerinden tahsil ediliyor. 

Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergisi binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergisi binde 3 oranı ile tahsil ediliyor. 

EMLAK VERGİSİ ÖDENMEZSE NE OLUR?

Gayrimenkul sahibi olan muafiyetten yararlanamayan herkesin emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Emlak vergisinin ilk ve ikinci taksit ödemeleri belirtilen tarihler arasında yapılıyor. Emlak vergisinin geciktirilmesi durumunda yüzde 1.40 oranında faiz uygulaması yapılıyor. 

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEZ?

200 metrekareyi aşmayan tek meskene sahip olanlar, kışlık evin yanı sıra yazlık eve sahip olmayanlar, tek meskenin sahibi olup, bir başka evde hisseye sahip olmayanlar,ev hanımları, dul ve yetimler, engelliler, gazi şehit yakınları ve emekliler emlak vergisinden muaf tutuluyor.

 

Kaynak:www.emlakkulisi.com

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.