Değer artış kazancı vergisi beyannamesi için son gün!

Değer artış kazancı vergisi beyannamesi için son gün!

93 Sayılı GVK’da yer alan mal ve hakların elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artışı kazancı olarak belirtiliyor. Değer artış kazancı elde edenlerin vergi ödemeleri gerekiyor. Değer artış kazancı vergisi beyannamesi için son gün.

Gayrimenkulün iktisap tarihinden başlayıp 5 yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar, değer artış kazancı olarak dikkate alınıyor ve vergiye tabi tutuluyor. 

Buna göre, Gelir Vergisi Kanunu'nun 80/6'ncı maddesi uyarınca; ivazsız olarak iktisap edilenler hariç, iktisap şekli ne olursa olsun Gelir Vergisi Kanunu'nun 70'inci maddesinin birinci fıkrasının 1, 2, 4 ve 7 numaralı bentlerinde yazılı mal ve hakların, iktisap tarihinden başlayarak beş yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artış kazancı olarak sayılıyor.

Değer artış kazancı vergisinden her sene istisna sınırı belirleniyor. 2018 yılı gelirlerine uygulanacak istisna tutarı 12 bin TL olarak açıklandı.  Vergi ödemesi satışın yapıldığı tarihi takip eden yıl içinde ödenmesi gerekiyor. 

2018 yılı içerisinde satışı gerçekleştirilen gayrimenkuller için 2019 yılının Mart ayının 1. gününden 25. günü akşamına kadar yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekiyor. 

Değer artış kazancı vergisi Gelir Vergisi Kanunu’nda belirtilen oranlar üzerinden gelir vergisi hesaplanarak, Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere 2 eşit taksit olarak ödenebiliyor. Değer artış kazancı vergisi 1. taksit ödemeleri 31 Mart'ta sona erecek. 

Kaynak:www.emlakkulisi.com

 Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.